Ak ste očakávali, že na ihrisko teraz vybehne 13 hráčov alebo sa čas bude zastavovať pri každom prerušení hry, zrejme vás sklamem. Nové pravidlá takéto radikálne zmeny neprinášajú. Snahy trochu zrýchliť hru a odstrániť z nej malé nespravodlivé výhody alebo nevýhody však oceňujeme. Do futbalu sa aplikovali nasledovné úpravy pravidiel.
Zmeny pri striedaní
Tréneri často využívajú striedanie nie len na výmenu hráčov, vyslanie nových síl na ihrisko, ale aj na taktické účely. Najmä pri tesných náskokoch o jeden gól lavička využíva striedanie na kúskovanie hry a naťahovanie času. Striedajúci hráči schádzajú z trávnika pomaly, krokom a získavajú cenné sekundy pre svoje družstvo. Najlepšie ak je striedaný hráč na opačnom konci ihriska. Podľa nových pravidiel už nemusí striedaný hráč opustiť ihrisko pri poliacej čiare medzi lavičkami, ale pri najkratšou možnou cestou. Inými slovami, ak sa hráč nachádza napríklad vo vlastnom pokutovom území, pri striedaní musí opustiť ihrisko poza bránkovú čiaru. Pravidlo má za cieľ
Rozhodca si „nezahrá“
Doteraz platilo, že rozhodca je súčasťou hry, a ak niektorí z hráčov trafí loptou rozhodcu riadne sa pokračuje v hre. Podľa nových pravidiel pri nechcenom tečovaní lopty zo strany rozhodcu sa hra preruší a pokračuje sa tzv. rozhodcovskou loptou. To znamená, že po prerušení hry rozhodca vhodí loptu medzi protihráčov a pokračuje sa v hre. Toto pravidlo rieši situácie, kedy nechcený dotyk rozhodcu môže vytvoriť šancu pre niektoré mužstvo. Napríklad ak hráč v obrannom zákroku trafil arbitra a po odraze sa lopta dostala do sľubnej streleckej možnosti pre súpera prípadný gól platil. Podľa nových pravidiel to už nie je možné.
Najmä prvú zmenu ako fanúšik futbalu oceňujem. Pomalá chôdza alebo imitácia behu vie rozčúliť každého priaznivca, hlavne keď prehráva tím, ktorému fandíme. Druhé pravidlo v sebe určite nesie štipku férovosti, avšak povedzme si pravdu, ako často lopta zasiahne rozhodcu? Raz za pár zápasov?