Auto moto

Pomaly ale isto sa blíži koniec áut akom ich poznáme dnes

To že budúcnosť patrí autonómnym autám už dnes nepochybuje nikto. Ale napriek tomu sú stále snahy o vytvorenie lietajúceho auta. Alfou a omegou takého to konceptu býva vytvorenie lietadla čo vyzerá ako auto vie teda ísť po ceste a taktiež vzlietnuť. O tom či to má budúcnosť je ešte skoro polemizovať, keďže cena takého to vozidla začína na milióne eúr. A to je dosť veľa aj pre dobre zarábajúceho manažéra väčšieho podniku.

tachoemtr
 
Nikomu asi netreba pripomínať koľkou áut sa ročne na Slovensku vyrobí. Sme proste montážna dielňa a tak skoro sa to ani nezmení. No aj na tomto poli jedno vozidlo vyniká. Reč je o AeroMobile. Za jeho vývojom môžeme hľadať Juraja Vaculíka ako aj skúsený tým leteckých expertov bez ktorých by to bolo iba ďalšie obyčajné auto na našich cestách. Našťastie opak je pravdou a my len môžeme povedať že aj Slovensko má v tejto sfére dôstojného zástupcu. V tomto roku čáka vozidlo, ak sa to ešte vozidlom dá nazvať množstvo skúšok. Predsa len, akákoľvek chyba v konštrukcií by mohla mať fatálne následky nielen pre posádku ale aj okolie. Kebyže dôjde k poruche pri lete nad husto zastavanou oblasťou. Tak sa niet čomu diviť že karoséria je navrhnutá z kvalitných  vysoko pevných a navyše ultraľahkých materiálov.

sportovní auto

Tie sú navyše vyrábané podľa prísnych technických špecifikácií. A preto sa niet diviť aj cene vozidla. Samotný AeroMobil je ešte stále vo vývoji a tak každé vyrobené vozidlo je vo svojej podstate prototyp. Na ktorého výrobe sa podieľa 8 krajín sveta. Musí byť preto každému zrejmé že sériová výroba toho roku ešte chvíľu bude musieť počkať. Odhaduje sa že prvý zákazníci by mohli vozidlo dostať niekedy v roku 2020 až 2021. Do budúcna má spoločnosť víziu že ich AeroMobil bude obsahovať nie jeden ale hneď dva elektricky poháňané rotory. Počíta sa že tak nadobudne schopnosť vertikálneho vzletu. Navyše ani na pohodlí posádky sa nebude šetriť a tak sa budúci majitelia úž teraz môžu tešiť na komfort aký je dnes dostupných v elektricky poháňaných vozidlách. Nakoniec len čas ukáže či má koncept lietajúcich áut ako ich poznáme  dnes budúcnosť.