Nezařazené

Päť najpoužívanejších nástrojov na upratovanie v domácnosti

Stretávame sa s nimi denne, no ak ich vidíme, nechce sa nám ich použiť. Ale nakoľko chuť po čistom dome je silnejšia ako naša lenivosť, berieme ich do rúk a používame. Niektoré častejšie, iné len pri väčšom upratovaní. Tu je teda päť pomocníkov bez ktorých by bolo upratovanie ešte väčšou nočnou morou.mop.jpg

  1. Na piatom mieste v zozname sa umiestnila špeciálna metla na čistenie podlahy tzv. „mop“. Ide o tyč na ktorej konci je presný nástavec na handru ktorá k nemu patrí. Ak však v domácnosti chýba, tak je dlážka pravdepodobne to čo nikto čistiť nechce. Bez jeho pomoci sa totiž treba zohýbať a pracovať na kolenách, čo nie je vôbec pohodlné či dobré pre chrbticu.
  2. Štvrtú priečku rebríčka najlepších pomocníkov obsadil „pracher na koberce“. Vysávanie je efektívne, ale raz za čas koberec poriadne vyšľahať a vyprášiť nezaškodí. Dostať ho kúpiť takmer na každom jarmoku z menej kvalitného materiálu ako sú drevené prúty, ktoré sa pri používaní skôr či neskôr zlomia. Preto je dobré mať pracher plastový čo nejakú tú ranu po koberci vydrží.

čistá domácnost.jpg

  1. Na bronzovú priečku zasadlo vedro, ktoré je skutočne nutné mať doma. Pri utieraní prachu treba vodu. To isté platí pre umývanie podlahy či okien. Je predsa nemožné nabrať si vodu len tak do koša a preto je kvalitné vedro základ úspechu pri upratovaní takmer všetkého.
  2. Takmer na prvom mieste, teda na druhom, sa umiestnila dvojica ktorá k sebe neodmysliteľne patrí a to metla a lopatka. Niečo nám spadne na zem alebo sa rozsype? Riešenie je jednoduchá ba až priam primitívne, pozametáme metlou, nahrnieme na lopatku a vynesieme do koša. Zametať by sme však mali častejšie ako len pri výnimočných udalostiach. Ak náš byt pozametáme aspoň raz týždenne, hneď sa nám bude lepšie žiť.
  3. A konečne prichádzame k zlatej priečke na ktorej sa nenachádza nič iné ako handra a jej mladšia sestra handrička. Veľká handra na podlahu priamo spolupracuje jak s vedrom tak aj s mopom na podlahu. Menšia handrička väčšinou slúži na utieranie prachu alebo keď niečo rozlejeme. Tak či tak, obe sú už pri tom najmenšom upratovaní skutočne nevyhnutné.