Auto moto

Elektrické auto: áno či nie?

Čo je elektrické auto?

Elektrické auto  je relatívne nová koncepcia v automobilovom priemysle. Niektoré spoločnosti vytvorili celý svoj model automobilov založený na koncepte využívania elektrickej energie, niektoré ponúkajú aj hybridné vozidlá, ktoré pracujú s elektrinou aj s benzínom. Elektrické auto ako napríklad Nissan Leaf, Ford Focus Electric alebo Tesla Model S, je skvelý spôsob, ako ušetriť nielen peniaze, ale aj prispieť k vytvoreniu zdravého a stabilného prostredia.

tesla

Výhody elektrického vozidla

Elektrické auto je skvelý spôsob, ako ušetriť peniaze. Existuje však veľa ďalších dôvodov, prečo by ste mali investovať do elektrického vozidla:

1. Nevyžaduje sa žiadne palivo: Elektrické vozidlá sú plne nabité elektrickou energiou, ktorú pravidelne dodávate. Vozidlá s pohonnými látkami môžu vyprázdniť vaše peňaženky, pretože ceny pohonných hmôt sú stále vysoké. Pri elektrických vozidlách je možné vyhnúť sa týmto nákladom.

2. Úspory: Tieto autá môžu byť poháňané za veľmi lacné peniaz a hoci elektrina nie je zadarmo, elektrické auto je oveľa lacnejšie.

3. Žiadne emisie: Elektrické vozidlá sú 100% ekologické, pretože bežia na elektricky poháňaných motoroch. Nevypúšťa toxické plyny alebo dym, pretože pracuje na čistom zdroji energie.

4. Popularita: EV sa rastie v popularite. S popularitou prichádzajú všetky nové typy áut, ktoré sú jedinečné a ponúkajú vám množstvo možností

5. Bezpečná jazda: Elektrické vozidlá podliehajú rovnakému testu spôsobilosti a skúšobných postupov ako iné vozidlá poháňané palivom. Ak dôjde k nehode, možno očakávať, že sa airbagy otvoria a prívod elektriny sa zníži.

elektro auto

Nevýhody elektrického vozidla
Okrem pozitív existujú aj niektoré nevýhody, ktoré musí každý jednotlivec pred kúpou zvážiť.
1. Miesta nabíjania: Elektrické čerpacie stanice sú stále vo fáze vývoja. Nie je veľa miest, kde máte elektrické palivové stanice pre vaše vozidlo
2. Krátky rozsah jazdy a rýchlosť: Elektrické vozidlá sú obmedzené rozsahom a rýchlosťou. Väčšina z týchto vozidiel má vzdialenosť približne 100-150 km a je potrebné ich znova nabiť. Nemôžete ich teda používať na dlhé cesty, hoci sa očakáva, že sa v budúcnosti sa tento rozsah zlepší.
3. Dlhší čas dobíjania: Zatiaľ čo tankovanie  trvá pár sekúnd, elektrický automobil trvá asi 4-6 hodín, kým sa úplne nabije.
4. Veľkostne malé: Väčšina elektrických vozidiel, ktoré sú k dispozícii, sú malé a nie sú určené pre celú rodinu