Dom a byt

Carlo Ratti vyvíja montovaný bytový systém Livingboard pre vidiek v Indii

Architekt Carlo Ratti spolupracoval s indickou neziskovou spoločnosťou WeRise na vývoji systému lacného bývania s prefabrikovaným jadrom, ktoré môžu majitelia domov stavať na vrchu ľubovoľnej štruktúry.
Systém Livingboard, ktoré je v súčasnosti skúšaný v pilotnom projekte v dedine neďaleko Bangalore, je na podporu rozvoja bývania vo vidieckych oblastiach kdekoľvek na svete.
Kombinuje prvky prefabrikovaného bývania s prístupom k otvorenému zdroju a pohybom výrobcu.Indická vlajka
Majitelia domov dostávajú kľúčové funkčné časti domu prefabrikované a zabalené do bytu – obsahujúce prvky, ako sú systémy odpadového hospodárstva a systémy úpravy vody – následne navrhnú a postavia dom, ktorý chcú.
Ratti, ktorý, ako aj vedúci vlastnej architektonickej praxe, Carlo Ratti Associati, je riaditeľom Sensible City Lab v Massachusetts Institute of Technology, prirovnáva Livingboard k prenosnej „základnej doske“.
„Výrobné hnutie ukázalo, aké je jeho splnomocnenie dať nové výrobné nástroje do rúk ľudí,“ povedal Ratti. „Dôležitou výzvou pre nasledujúce roky bude uplatňovanie rovnakého princípu na výstavbu – prenos postoja laboratórií Fab pre domácich majstrov k bývaniu. Toto je vízia nášho dizajnu pre Livingboard.“
Medzi ďalšie funkčné prvky, ktoré sú zabalené v jadre Livingboard, patrí kúrenie, batérie na ukladanie energie a pripojenie Wi-Fi.Indický ľud
Toto jadro je však prispôsobiteľné miestnemu prostrediu. Pri súčasnom pilotnom projekte v obci Udagirinallappanahalli Carlo Ratti Associati a WeRise vymenia moduly zberu dažďovej vody v prospech filtrácie šedej vody na zavlažovacie účely.
Región Karnataka, v ktorom sa obec nachádza, dostáva malé zrážky a táto konfigurácia minimalizuje celkovú spotrebu vody.
Keby museli prispôsobiť systém niekde, napríklad v západných a stredných oblastiach Himaláje, kde je vysoké zemetrasenie, predstavovali by si, že sa rozhodnú pre seizmické izolačné moduly.
S cieľom splnomocniť miestnu komunitu, aby sa zapojila do ďalšej fázy procesu navrhovania a budovania, bude WeRise organizovať workshopy s dobrovoľným architektom z Nadácie RMZ, ktorý bude dohliadať na každý dom.