Dom a byt

S dotáciou na solárne panely

Viete, že vykurovať svoj dom môžete aj ekologickejším spôsobom, ktorým sú napríklad solárne panely? Ide o ekologický spôsob vykurovania, ktorý dokonca šetrí vaše finančné prostriedky, a okrem toho môžete dostať finančnú dotáciu na to, aby ste si tieto solárne panely mohli kúpiť. Európska únia sa v rámci svojich dotačných programov snaží takýmto spôsobom apelovať na ľudí aby chránili našu krajinu.

panely solární

Ako fungujú solárne panely?

Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú vysokú spotrebu teplej úžitkovej vody, žijete v neplynofikovaných oblastiach, prípadne rozmýšľate o rekonštrukcii prípravy teplej úžitkovej vody a vykurovania vášho domu sú pre vás solárne panely vhodnou voľbou. Fungujú na základe slnka, teda slnečnej energie, prostredníctvom ktorej budete vykurovať váš dom. Solárne panely majú rôzny tvar, spravidla ide o obdĺžnikový tvar, ktorý máte umiestnený na streche, prípadne v záhrade. Tieto panely sa skladajú z medeného potrubia a absorbér slnečného žiarenia. Z tohto panelu prechádza teplo do potrubia s izoláciou do čerpadlovej jednotky, odtiaľ putuje do expanznej nádoby, ktorá plní funkciu vyrovnávania tlaku a odtiaľ putuje do solárneho bojleru, z ktorého si dokážete vykúriť domácnosť alebo zohriať teplú úžitkovú vodu. V prípade, že máte záujem dozvedieť sa viac o solárnych paneloch, prípadne máte záujem o solárne panely, určite sa obráťte na internetové stránky spoločnosti https://www.viessmann.sk/.

solární panely

Ako dostať dotáciu?

Ako sme spomínali v úvode tohto článku, Európska únia vyhlasuje projekty na podporu ľudí, ktorí sa rozhodli pre ekologickejšie riešenia vykurovania domu alebo ohrevu teplej úžitkovej vody a to prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia. V prípade, že splníte podmienky a dostanete dotáciu na realizáciu solárnych panelov a na samostatné solárne panely, počítajte so sumou max okolo 1400 € až 1750 € v prípade, že bývate v rodinnom dome. K tomu, aby ste mohli dostať dotáciu z EÚ je nevyhnutné aby ste vedeli dokladovať, že solárne panely spĺňajú technické parametre a sú dodávané od akreditovaného výrobcu, čím EÚ dbá na kvalitu prevedenej práce. Nezabudnite teda, že je nevyhnutné aby solárne panely boli kvalitné, od kvalitného výrobcu a vyrobené za kvalitného technologického procesu. Tým, že zakúpite takéto solárne panely dbáte nielen na bezpečnosť, ale hlavne viete ušetriť finančné prostriedky.