Auto moto

Pohonné hmoty. Ktoré si vybrať?

Denne vidíme na cestách tisícky automobilov rôznych značiek. Presúvame sa do práce či obchodov a to aj vtedy, keď to máme pár minút z domova. Hovorí sa, že auto je dobrý sluha, ale zlý pán. Poistka, pohonné hmoty, opravy. Práve benzín a nafta sú momentálne veľmi diskutované, keďže ich cena neustále rastie. Na problémy poukazujú aj ochrancovia životného prostredia. Takéto motory výrazne ovplyvňujú naše ovzdušie.

čerpadlo

Aj preto na trh prichádzajú nové technológie a modely jazdiace na plyn či elektriku. Kým v minulosti nám stačilo, že auto jazdí, dnes potrebujeme mať zabudované brzdiace či cúvacie senzory, štvorzónovú klimatizáciu alebo obrazovky na zadných sedadlách. Čím vyššie vybavenie a viac prvkov, tým aj spotreba stúpa, čo si mnoho zákazníkov neuvedomuje. Tiež je rozdiel aký typ auta si zaobstaráte. Kým na malom smarte môžete na plnej nádrži jazdiť aj celý mesiac, také SUV vozidlá vám svoju veľkosť na spotrebe dajú pocítiť. Práve na tie sa najviac oplatí zabudovať LPG  nádrž.

benzín
 
Benzín a nafta             Stále viac ľudí uprednostňuje benzín pred naftou a to aj napriek tomu, že je drahší. Rozdiel je však pri poruchovosti, kedy naftový motor je náročnejší a drahší na opravy. Ale množstvo hlavne drahších, lepších áut z Nemecka a ďalších zahraničných krajín vyváža práve autá na naftu. Cena za liter benzínu sa aktuálne pohybuje okolo 1,443 EUR, za naftu to je okolo 1,292 EUR.

benzina
 
LPG                            Nádrže na plyn sa tešia veľkej obľube. Je to vďaka cene. Liter vás vyjde na 0,613 EUR. Zatiaľ čo u niektorých nových áut kúpite túto nádrž už zabudovanú, u starších modelov si ju musíte dať dorobiť sami. Počiatočná investícia sa pohybuje okolo 1000 EUR, preto sa oplatí prerobiť zdroj pohonných hmôt skôr u novších vozidiel, keďže návratnosť je niekoľko rokov. V prípade, že potrebujete natankovať a v blízkosti nenájdete žiadnu benzínovú stanicu s tankovaním na plyn, stále môžete využiť vašu starú nádrž na benzín či naftu.