Šport

Novak Djokovic: Najlepší tenista všetkých čias?

   Vo svete tenisu je známa príhoda ako otec Novaka Djokovica hľadal v minulosti kvalitného trénera pre svojho syna. Trénerovi po krátkom rozhovore bez okolkov jasne povedal: „Môj syn raz bude svetová tenisová jednotka“. Oslovený tréner si asi svoje pomyslel, no dnes už vieme, že nešlo iba o prázdne reči.

   Dnes je Novak Djokovic svetovou jednotkou, 20-násobným grandslamovým víťazom, 73x  vyhral turnaj ATP. Môžeme povedať, že sa mu už podarilo všetko, čo môže tenista vo svojej kariére dosiahnuť.  No jedna trofej Djokovicovi vo vitríne stále chýba. Je to kalendárny Grand Slam, ktorý zahŕňa štyri najväčšie tenisové turnaje súčasnosti:  Australian Open, French Open, Wimbledon a US Open. Kalendárny Grand Slam získa tenista, ktorý tieto štyri turnaje dokáže vyhrať, a to v jednom roku. To, že dosiahnuť na túto trofej je nesmierne ťažké svedčí aj fakt, že naposledy sa to v kategórii mužov podarilo v roku 1969.

tenis

 Ďalším faktom, ktorý znásobuje obtiažnosť zisku tohto titulu v dnešných časoch je skutočnosť, že Novak Djokovic  celú svoju kariéru bojuje o tenisové tituly s takými hviezdami ako sú Roger Federer a Rafael Nadal. Títo dvaja velikáni tohto športu, dnes už žijúce legendy, však čelili v tomto roku zraneniam, takže koniec sezóny museli vynechať.

    Srbský tenista sa na dosah priblížil k zisku kalendárneho Grand Slamu  víťazstvami na prvých troch turnajoch roku 2021. Postupne Novak zvíťazil v Austrálii, Francúzsku a v Anglicku. Chýbalo už iba víťazstvo na turnaji US Open v New Yorku, ktorý sa konal v závere roka. Ale hovorí sa, že najťažší je ten posledný krôčik. A to sa v plnej miere potvrdilo aj v tomto prípade.

   Keďže Novak Djokovic  postúpil na závarečnom Grandslame sezóny US Open do finále, k splneniu tenisového sna potreboval  zvíťaziť v tomto poslednom zápase nad ruskou vychádzajúcou hviezdou Daniilom Medvedevom.  Nervózny zápas z jeho strany však nezvládol a prehral zahanbujúco hladko bez zisku čo i len jedného setu. V zápase, v ktorom Novak nastupoval ako jasný favorit, sklamal  paradoxne hlavne po psychickej stránke.

tenisový kurt

Paradoxne preto, lebo práve táto črta bola jeho najsilnejším tromfom v často tesných súbojoch s tenisovými rivalmi.     No aj napriek sklamaniu fanúšikovia tohto fenomenálneho športovca určite veria, že sa mu v budúcnosti získať Grand Slam ešte podarí. No aj tak Novak Djokovic už dnes patrí medzi najlepších hráčov histórie tenisu. A možno už dnes je najlepší.