Nezařazené

Jordánska Petra – jeden z novodobých divov sveta

Keď už sa niekto vyberie do oblasti blízkeho východu, je to väčšinou Izrael, alebo Egypt – Sinajský polostrov. Ak ste ale srdcom dobrodruh, vydajte sa po stopách mesta ukrytého v jordánskej púšti, do Petry.

jordán

Čo vlastne Petra je?

Archeologické a historickémesto na juhu Jordánska. Prezývaná aj ako ružové mesto. Zachované chrámy, hrobky a aj amfiteáter sú vytesané do pieskovca.  Kedysi v nej žilo približne 30 000 obyvateľov, až kým ju zničilo zemetrasenie. V roku 1812 ju objavil ju švajčiarsky cestovateľ a to tak, že cestoval prezlečený za Araba.

Praktické informácie

Nízko nákladové spoločnosti ponúkajú výhodné letenky na letisko Ovda a Tel Aviv (Izrael), odkiaľ môže začať vaša cesta. Alebo si nájdite priamy let do Jordánska.
Ide o naozaj rozľahlé územie. Je štyri krát väčšia ako Manhattan. Preto by bolo lepšie vašu návštevu rozdeliť do minimálne dvoch dní. Pohybovať sa je najlepšie peši, ale domáci vám budú núkať jazdu na ťave, či somárovi. Nezabudnite si zobrať turistickú obuv. Petra, to je totiž celodenná turistika.

Najzaujímavejšími a najslávnejšími stavbami sú Pokladnica, kláštor Ad-deir a rímsky amfiteáter. Ak chcete absolvovať aj túry po okolitom území, je dobré uvažovať o prenajatí turistického sprievodcu. Niektoré trasy sú totiž veľmi slabo značené. Najlepším obdobím na návštevu je jar, jeseň, prípadne zima. Denné teploty sú nižšie a taktiež sa vyhnete hlavnej turistickej sezóne . Ak Vám nestačilo vidieť Petru cez deň, kúpte si vstup na nočnú návštevu a budete očarení svetielkami stoviek sviečok rozložených okolo bájnej Pokladnice.

jordánsko

Do Petry sa dostanete z Akaby ( na juhu Jordánska, ktorá hraničí s izraelským mestom Eilat), alebo z hlavného mesta Ammán. Najlepšie je ubytovať sa v mestečku Wadi Musa. Odtiaľ pôjdete do Petry peši, alebo sa zveste taxíkom. Využite taxík, ušetríte sily na Petru. Lístky sa kupujú priamo na mieste, alebo elektronicky. Môžu byť jedno, alebo viac dňové.  Ak máte na návštevu vyhradený jeden deň, určite si privstaňte, neoľutujete. Počkajte do západu slnka, potom pochopíte, prečo ju prezývajú ružové mesto.