Ekonomika

Cestovanie za pár eur?

Jednoduchou odpoveďou a tajomstvom je fakt, že letecké spoločnosti šetria na všetkom. Toto sa však týka len nízkonákladových spoločností a tých je u nás v Európe pomerne dosť. Sú nimi napríklad Ryanair, Easyjet, Wizz Air, a mnoho iných. Ak si už niekedy letel “nízkonákladovkou”, tak určite už vieš, že to nie je žiadny luxus. Málo miesta na nohy, nepohodlné sedenie, poplatok za služby, úzke priestory a množstvo ďalších skutočností. Za týmto nepohodlím sa však skrýva premyslený systém. Ako to robia?

letiště

Na lietanie potrebuje každá spoločnosť lietadlo. To si Ryanair kupovalo najmä po teroristických útokoch, kedy boli ceny naozaj nízke. Taktiež prevádzkujú iba jeden typ, čo znamená, že svojich zamestnancov nemusia príliš školiť a tak ušetria veľké množstvo peňazí. Po pristátí na letisku väčšinou spoločnosti platia peniaze za státie, iným slovom parkovanie. Tým, že si naplánujú lety tak, že hneď po pristátí už letia do inej destinácie, dokážu lietadlá využívať naplno a nemusia tak vôbec platiť za parkovanie. Ich lietadlá sú pomerne mladé.

Paradoxom je, že ľudia si myslia, že kupujú staré lietadlá, aby ušetrili. Pravdou je, že staré dopravné prostriedky potrebujú viac údržby, čo znamená viac výdavkov. Takéto spoločnosti lietajú s čo najmenším objemom paliva, ako je len možné. Ak by lietali s veľkým množstvom paliva, váha lietadla by bola veľmi veľká. V praxi to znamená, že by opäť minuli veľkú čiastku, čo by sa pri toľkých letoch denne veľmi predražilo. Poslednou vecou, ktorú si môžete všimnúť sú letiská, na ktorých pristávajú. Nízkonákladové lety nikdy nesmerujú do tých najväčších či hlavných letísk. Sú pre nich príliš drahé. Nezabudnite preto sledovať dopravu do centra. Niekedy sa vlastne viac oplatí kúpiť si drahšiu letenku a nestráviť veľa času a neminúť veľa peňazí na prepravu do mesta. Je to jeden zo zavádzajúcich trikov spoločností.

obcvho

Jednou radou na záver je, že ak chcete kúpiť letenku za čo najlepšiu cenu, kupujte ju priamo na stránke danej leteckej spoločnosti. To platí nielen o lacných letoch, ale o letoch všeobecne. Odkazujúce weby sa môžu v cenách aj v dátumoch líšiť. Niekedy sa dokonca aj stane, že vám letenku bezdôvodne zrušia a peniaze nevrátia, čo sa pri kúpe na oficiálnej stránke stať nemôže. Na záver už len veľa šťastia pri hľadaní leteniek!