Šport

Cvičenie bez športových pomôcok. Cvičenie s vlastnou váhou.

Ak športujete, určite poznáte obdobie kedy sa vám nechce. Nechce sa vám ísť do posilňovne medzi ľudí. Je to úplne normálne, u každého človeka. Existuje pár cvikov, ktoré si kľudne zacvičíte aj v pohodlí domova a bez akéhokoľvek náčinia. Ide o cviky s vlastnou váhou a nebojte sa určite sa celkom zapotíte.

cvičení

Plank / doska
Ide o cvik, ktorým precvičíte všetky partie vášho tela. Zapojíte aj menšie svalové partie, ktoré možno často zanedbávate. Ide o cvik, kde máte polohu ako pri kliku. Ale nerobíte žiadny pohyb ale iba jednoducho držíte. Myslíte si, že je to jednoduché ? Skúste vydržať jednu minútu a uvidíte, že sa mýlite.
Existuje mnoho variant ako sa tento cvik môže vykonávať. Okrem základnej polohy, môžete skúsiť bočnú dosku, plank  so zdvihnutou nohou alebo rukou. Uvidíte, že zapojíte všetky svalové parte ako sú nohy, zadok, brucho, chrbát, ramená, bicepsy… Dávajte pozor pri prevedení cviku, aby vám nepadal zadok dolu a naopak aby ste ho nemali moc vystrčený. To je totiž najčastejšia chyba.

fitnes
 
Drep
Nemusí to byť iba klasický drep. Taktiež tu existuje veľké množstvo variantov. Od tých jednoduchších až po náročnejšie. Okrem nôh precvičíte aj hlboké svaly chrbtice, brucho, sedacie svaly. Mierne sa predkloňte, pokrčte kolená a urobte základný drep. Pozor však na päty, mali by zostať stále na zemi.
 Medzi náročnejšie patrí napríklad sumo drep, kde dáte nohy širšie ako sú vaše ramená. Špičky, by mali byť natočené na 45 stupňov a vykonávate rovnaký pohyb ako pri klasickom drepe.
Zaujímavým cvikom s vlastnou váhou je i drep s výskokom. Kde spravíte drep, vyrovnáte nohy a hneď vyskočíte s prepnutými špičkami. Alebo  statický drep kde sa opriete v polohde drepu napríklad o stenu a vydržíte čo najdlhší čas.

posilování

Kľuky
Veľmi obľúbený cvik najmä u mužov, ale teší sa čoraz väčšej popularite aj u žien. Je výborným cvikom, kre precvičíte chrbát, brucho, ramená, bicepsy a celkovo celú hornú časť tela. Položte ruky priamo pod ramená, nohy vystrite a dajte na šírku bokov, držte telo v jednej rovine ako pri doske a pri klesaní držte lakte vašom pri tele.
Pri tomto cviku si dávajte pozor na veľmi časté chyby akými sú: klesanie alebo vystupovanie  zadku, naťahovanie ramien k ušiam.
 
Existuje veľké množstvo cvikov s vlastnou váhou musíte len skúsiť, ktoré budú vyhovovať vám. Určite sa taký nájde a už vám nič nebude brániť v tom, aby ste si našli chvíľu pre seba a precvičili celé svoje telo.