Dovolenka

Appalačská cesta v USA

Dĺžka je takmer 3500 km a najvyššia časť chodníka je vo výške viac ako 2000 m. Trasa vedie pozdĺž hrebeňov Appalačského hrebeňa, stále zelených lesov, skál a roklín. Každý rok sú na ceste až štyri milióny tulákov a podľa štatistík viac ako desaťtisíc ľudí cestovalo po celej trase naraz (zdôrazňujem 3500 km), cesta trvá päť mesiacov až rok. A najstarší „turista“ (cestujúci, ktorý ide celú cestu od začiatku do konca) bol v čase prechodu 81 rokov a najmladší mal 6 rokov (išiel so svojimi rodičmi).

lávka

Prečo sa ľudia vydávajú na takú tvrdú a dlhú cestu?
Možno existujú rovnaké dôvody, ktoré motivujú pútnikov, aby prešli okolo Camino de Santiago. V prípade Appalačskej cesty však neexistuje žiadna náboženská zložka, tu sú dôvody osobnejšie. Pravdepodobne pre mladých ľudí je to test sily a dobrodružstva. Pre starších ľudí – pokus o útek z krízy stredného veku. Pre starších ľudí je to pravdepodobne príležitosť znovu cítiť chuť zo života. Akýkoľvek dôvod si zaslúži hlbokú úctu, osoba, ktorá išla na tejto ceste, je výnimočná. Jeden z cestujúcich, ktorí prešli cestou k otázke o bezcieľne strávených mesiacoch na ceste, odpovedal: Budem mať veľa času na odpočinok, keď zomriem. Podľa môjho názoru tieto slová možno aplikovať na akúkoľvek dlhú cestu a plne ich zdieľam.

lesní cesta

Ako vznikla táto trať?
Myšlienka Appalachian Trail patrí lesníkovi Bentonovi McKayovi, ktorý vyvinul trasu krátko po smrti svojej ženy v roku 1921. Trasa rýchlo získala popularitu a začali o nej písať v tlači, objavili sa prví tuláci. Postupne sa zišla trasa, objavili sa štítky, prístrešky pred dažďom atď. Táto oblasť je štátnou rezervou, viac ako štyri tisíce dobrovoľníkov ročne udržiava čistotu a poriadok na trase. Teraz sa trasa stala slávnou pamiatkou v Severnej Amerike a mnohí ľudia idú práve touto cestou.
Appalačská cesta je celý svet, s vlastnou hierarchiou, slangom a štýlom komunikácie. Cestovatelia sa nikdy nepýtajú, neprosia.  Je tu tiež zakázané zanechať odpad za sebou. Existujú hrdinovia a legendy. Existujú ľudia, ktorí neustále žijú na ceste, stretnúť sa s takýmito ľuďmi je považované za veľký úspech.