Šport

Bolesti kĺbov? Možno je problém práve v tomto!

Ako každý starší človek, aj naši starí rodičia si vedeli poriadne ponadávať na bolesti, hlavne čo sa týka oblasti kolien a krížov. Berú rôzne formy liečby, tabletky a snažia sa ich funkciu zregenerovať. Niekedy to zachádza až do nepríjemných komplikácií vyžadujúcich si operáciu, inokedy postačí obyčajná kĺbová výživa, pestrá strava a zvýšený príjem mlieka a mliečnych výrobkov.

kalhoty

V mladšom veku je ale bolesť kĺbov zvláštna a mnoho ľudí ju nechápe. Problém môže byť zakotvený v širokom spektre chýb, na ktoré sme počas svojich životov nebrali veľký ohľad. V prvom rade je nutné dodržiavať správnu životosprávu. Strava je umiestnená v rebríčku chorôb na veľmi vysokom poste, čo značí aj vysoké množstvo iných ochorení spôsobených práve týmto ukazovateľom. Pestrá strava by mala byť vyvážená počas celého dňa a nemala by obsahovať vysoké množstvo slaných a mastných jedál bohatých na saturované tuky, ktoré vo vyššom množstve v tele vedia narobiť poriadnu šarapatu. Okrem toho je mimoriadne dôležité neprejedať sa a svoj príjem regulovať s výdajom. Na to slúži pojem energetická bilancia, ktorá by mala byť vyvážená, teda príjem a dosiahnutý výdaj za celý deň musí byť v rovnováhe.

joga

Výdajom sa myslia procesy, ktoré siahajú od každodenných zvykov, upratovania, rozmýšľania a najmä pohybovej aktivity. Najdôležitejším faktorom je teda pohyb. Ak si človek nenájde dostatok voľného času na šport alebo obyčajnú prechádzku, svoje telo tým vystavuje veľkému riziku vzniku bolesti kĺbov. Trpia najmä kĺby ľudí s rýchlym nárastom hmotnosti. Predstavte si, že by ste na koňa posadili takmer dvojnásobok jeho hmotnosti – určite by sa jeho telo začalo skôr opotrebúvať ako pri normálnej hmotnosti. Rada nad zlato je teda nasledovná: hýbte sa a než vložíte danú potravinu do úst uistite sa, že je pre vaše zdravie prospešná!