Dom a byt

Vydrhnite ich do hĺbky

Koberce sa nájdu v každej domácnosti. Je jedno či ide o malé kúsky, alebo koberce v celej miestnosti, všetky potrebujú raz za čas poriadne vyčistiť. Samotné vysávanie ich síce zbaví povrchových nečistôt a prachu, avšak špina zažratá vo vnútri v nich zostane. Preto je viac než potrebné urobiť viac, ako vytiahnuť vysávač.

koberec
 
Ak máme v byte koberce, vysávať by ste ich mali minimálne každý tretí deň. Ich výhodou je, že sa prach a špina nepovaľuje po dlažbe, pretože sa zachytí vo vláknach. To však neznamená, že zmizne. Ostáva v interiéri a my to každý deň dýchame. Takže aj keď koberce môžu navonok vyzerať čisto, v skutočnosti sú hotovými zachytávačmi prachu, baktérií a choroboplodných zárodkov.

vysavač
 
Medzi najúčinnejšie spôsoby čistenia kobercov patrí tepovanie. Na túto činnosť môžete použiť zakúpené prípravky, ale asi najlepšou zbraňou na nečistotu, je obyčajné jadrové mydlo rozpustené vo vode. Použite kefu s pevnejšími vlasmi a mydlovou vodou koberce poriadne vdrhnite. Nikdy by však nemali byť úplne premočené, ale iba vlhké. Mokrý koberec by schol príliš dlho, čo by spôsobilo iba množenie baktérií, pretože ani to najpoctivejšie drhnutie neodstráni všetku špinu.
V letných mesiacoch môžeme po tepovaní koberce vyvesiť na slnko. Aj v zime im čerstvý vzduch výrazne pomôže, takže ak máte zastrešenú terasu, pokojne ich na ňu vyložte.
 
Prášenie a následné vetranie na čerstvom vzduchu by sme mali praktizovať aj keď koberce netepujeme. V prípade veľkých kusov to samozrejme nie je možné. Malé koberčeky však pravidelne vetrajte a prášte.

kobereček
 
Pokiaľ má váš koberec už svoj vek a nepríjemne zapácha, vyčistite ich octom. Nalejte ho do rozprašovača a rovnomerne nastriekajte na celú plochu koberca. Nič nedrhnite ani nešúchajte. Ocot pohltí nepríjemné pachy aj bez týchto úkonov. Budete sa však musieť zmieriť, že nasledujúcich pár dní sa octovej vône nezbavíte. Pomôže častejšie vetranie a povysávanie koberca. Miernejším spôsobom je použitie jedlej sódy. Tá koberce tiež zbaví nepríjemných pachov, je však o čosi menej účinná.