Nezařazené

Viete čo je kynológia?

Človek, ktorý už nejaký ten čas spoznával krajinu a začal so zvieratami obchodovať a využívať vymyslel odbor, v ktorom sa môže zviera skúmať a cvičiť. Kynológia je totiž veda o výcviku psov, ich správaní, šľachtení a dokonca aj psie športy – je to hobby na celý život. Vymysleli sme im mnoho poslaní, a preto ich už od mladého veku cvičíme pre ich akési „vyššie vzdelanie“ pre možnosť vykonávať jednu z dôležitých prác a pomoci človeku. Túto pomoc vykonávajú slepecké psy, psy pre hlucho-nemých, policajné psy alebo psy, ktoré si našli miesto v záchrannom tíme. Prísny výcvik je ich každodennou rutinou, aj keď niekedy môže vyzerať tvrdo, ich trénovanosť v konečnom dôsledku musí vyzerať práve tak, aby bola bez akýchkoľvek komplikácií a chýb.

doga

Športová kynológia je vlastne disciplína, v ktorej môžeme vidieť ukážkový výcvik psa a jeho majiteľa – tzv. psovoda.  Účelom výcviku nie je teda výcvik na služobné práce, ale skôr športová činnosť. Skúšky aj výcvik sú síce podobné ako pri služobných psoch, no tieto sú o niečo ľahšie a „mäkšie“. Pes si musí prejsť obranou, behom cez rôzne prekážky, musí sa držať pokynov psovoda a vykonávať aj špeciálne cviky a obhájiť ich na pretekoch.

jezevčík

Táto práca je snom mnohých ľudí už od detstva, no nie vždy býva výhrou. človek, ktorý chce niečo také vykonávať musí mať trpezlivosť na mieste alebo ešte hlbšie. Neodporúča sa ľuďom nervóznym alebo inak povedané zlým ľuďom neprejavujúcim city pre zvieratá. V dôsledku ich nervozity môžu vznikať nie len zranenia na psovi, ale aj na jeho cvičiteľovi.
Psík je predsalen nevinný tvor, ktorý si nevyberá, či chce výcvik podstúpiť alebo nie. Je na majiteľovi vybrať pre neho tie správne disciplíny a brať celý proces ako súčasť hry pre obohatenie zábavy pre obidvoch a jeho výcvik brať ako plus. Kynológia je totiž často označovaná ako odbor, ktorý vznikol z lásky medzi psom a jeho majiteľom.