Nezařazené

Majú aj plechové disky svoje silné stránky?

Všetci sa zhodneme v tom, že disky na kolesá u áut sú rozhodne potrebnou súčasťou, pretože sem prinášajú svoje nenahraditeľné výhody. Bez nich by kolesá vyzerali o dosť horšie a samozrejme by sa tiež oveľa rýchlejšie opotrebovali.

Tento základný bod je nám jasný, v čom sa už ale zrejme nezhodneme všetci, to je úvaha, či je lepšie kúpiť si plechové alebo naopak hliníkové disky.

Plechovým diskom sa v tomto ohľade venuje menej pozornosti, resp. väčšinou sa dočítame o mnohých výhodách tých drahších, hliníkových, kam sa radia napríklad ronal disky https://www.najdisky.sk/hlinikove-disky/ronal/. V tomto článku sa ale skúsime pozrieť aj na lacné „plecháče“ a pokúsime sa nájsť takisto ich silné stránky.

Mercedes- Benz

Plechovým diskom sa v podstate môže hovoriť aj oceľové, nakoľko sú vyrábané z ocele, pričom tie hliníkové sú zas zhotovované z ľahších materiálov, kde dominuje hliník. Plechový disk je teda ťažší, tým pádom rýchlejšie opotrebováva súčiastky na kolesách, jazda s nimi spotrebuje viac paliva a vravíme tu tiež o ťažšom rozbehu auta, aj o ťažšom zabrzdení. Stretneme sa však s názorom, že práve ich vyššia hmotnosť je vhodnejšia pri jazde po snehu, takisto sú odolné voči nízkym teplotám. A hoci sa môžu poškodiť, na rozdiel od hliníkových sa potom dajú relatívne ľahko narovnať a resp. opraviť.

Teraz je však čas, aby sme sa pozreli aj na tie drahšie, hliníkové.

Biele auto, Mercedes

Tie sú populárne v prvom rade kvôli svojmu oveľa atraktívnejšiemu dizajnu. Ten rozdiel oproti „plecháčom“ je tu jasne viditeľný a preto sa hodia hlavne k novším typom áut, ktorých výzor by naopak plechové disky mohli výrazne degradovať. Ako už odznelo, hliníkové (aludisky) sú oproti plechovým ľahšie, majú nižšiu hmotnosť, čoho výsledkom je potom rýchlejší a citeľne ľahší rozjazd auta aj jeho brzdenie, nižšia spotreba paliva pri jazde a vyššia životnosť súčiastok na kolesách.