Tovar

Ako postupovať pri výmene zábradlia v paneláku

Zábradlie na schodoch v našom paneláku bolo doslova na spadnutie. Išla som sa informovať za našou domovníčkou, ktorá mi potvrdila, že zábradlie nebolo menené minimálne štyridsať rokov. To je dosť dlhá doba, že? Teraz si asi hovoríte, že toto nie je téma na diskusiu. Keď je niečo staré a nebezpečné, tak to treba vymeniť. Áno, presne takto som uvažovala aj ja. To som však ešte ani len vo sne netušila, aké komplikované môže byť zariadiť niečo také v paneláku, kde nebývate sami.Biele panelové domy na sídlisku.jpg

Na domovej schôdzi som predniesla návrh o tom, že zábradliu už odzvonilo a je nutná jeho výmena. Každý mi to pekne odkyvkal a šiel domov. Keďže v našom paneláku nebolo naozaj dlho nič opravované nejakým zásadným spôsobom, vo fonde opráv bolo dostatok financií na výmenu zábradlia. Pýtate sa, kde mohol nastať problém? v skutočnosti ich bolo viacero. Nebudem vás však zdržiavať zbytočnosťami o neochotných susedoch a papierovačkách. Namiesto toho vám radšej v niekoľkých bodoch popíšem, ako pri výmene zábradlia na schody LMmont postupovať
Človek v botaskách ide po schodoch.jpg

  1. Návrh predneste na domovej schôdzi. Pripravte si aj papier, kde vám všetci podpíšu to, že s výmenou zábradlia súhlasia.
  2. Následne kontaktujte majiteľa budovy a čakajte na jeho písomný súhlas. Pripravte sa na to, že ak panelák vlastní mesto, môžete si počkať aj viac než rok.
  3. Nezabudnite na hasičov, ktorí musia všetky úpravy schváliť. V prípade nešťastia ich budete potrebovať, takže naozaj neriskujte.
  4. Teraz prichádza na rad výber zábradlia, ktorý vám musí odsúhlasiť každý sused a taktiež majiteľ budovy spolu s hasičmi. To isté platí aj o výbere firmy. V takomto prípade sa nekoná žiadne verejné obstarávanie. Všetko musia proste schváliť všetci zainteresovaní.
  5. Ak budete mať šťastie, po všetkých týchto úkonoch sa budete môcť s firmou pomaličky dohodnúť na termíne výmeny.
  6. Nezabudnite o tom informovať všetkých susedov, ideálne oznamom na dverách alebo v schránkach.