Ekonomika

Ekonomika pre bežného občana

Všetko má vplyv na ekonomiku štátu. Nie je dobré, keď je slabá výroba, nie je dobré keď sa vyrába veľa, nie je dobré keď sa ekonomika prehrieva. Tisíce faktorov vplývajú na našu  ekomomiku.
Ale nás najviac zaujíma obyčajná ekonomika každej rodiny. Koľko máme peňazí a hlavne čo si môžeme kúpiť. Z roka na rok počúvame o politických súbojoch pravice s ľavicou. Všetci sa tvária, že im ide o naše dobro .Ale naozaj je tomu tak? Ľavica historicky mala k obyčajným pracujúcim ľuďom bližší vzťah.

úspory

Svedčia o tom:
·         Vlaky zdarma pre študentov a dôchodcov
·         Príspevky na stravu
·         Rast minimálnej mzdy
·         Väčšie odpočítateľné položky pre živnostníkov
·         Vyšší materský príspevok
·         Vyšší opatrovateľský príspevok
·         Trinásty dôchodok

Isto –iste by sme mohli vymenovávať veci za radom, ktoré zlepšili život a príjem každej jednej rodiny.
Dobré nápady má aj pravica- teraz sľubuje hory-doly. Ľudia ešte ale nezabudli na dzurindovské dvojnásobné platy!

Hádajú sa, hašteria sa –a občan je kdesi celkom mimo ich záujmu. Nepochopia ,že rodiny majúce základný príjem sa dennodenne boria s otázkou ako vydržať do konca mesiaca? Ako si rozdeliť to málo čo máme? To je žiaľ veľká časť našej spoločnosti, ktorá sa s tým stretáva. Tá, ktorá pracuje od svitu do mrku a ktorú sa snažíme presvedčiť že ona sama nechce ísť do dôchodku, že musíme predlžovať vek odchodu do dôchodku. Nechápu, že ľudia nevládzu . S vekom prichádzajú aj choroby. Ten výkon už naozaj nie je taký ako kedysi. Vraj nemá kto pracovať! Máme celé skupiny ľudí, ktoré už druhú generáciu nepracujú. Je hrôzostrašné ak dieťa nikdy nevidí svojho rodiča chodiť do práce!

Niečo sa urobilo zle. Nie je predsa možné, aby človek ktorý celý život pracoval si musel v obchode nad každou vecou popremýšľať, či si ju môže dovoliť! Nie je možné, aby ten v hmotnej núdzi nakupoval plné koše vecí, na ktoré pracujúci chudák nemá.  A potom naozaj- ak chceme takto štedro nič nerobiacim rozdávať – je nutné aby sme všetci ostatní pracovali čo najdlhšie.

mince

Smutné je ,že to nikto nikdy nezmení. Ani ľavica, ani pravica. Nedovolí nám to ani Európska únia. Máme všetci predsa právo žiť- s tým plne súhlasím, ale majme aj povinnosť niečo vytvoriť, vybudovať- nielen nastrčiť prázdnu ruku. Na toto by mali mať právo iba deti, chorí a bezvládni ľudia a naši dôchodcovia-  len tí- ktorí či sa Vám to páči alebo nie, celý čas pracovali a vytvárali si základ svojich dôchodkov.