Šport

Atletikou k víťazstvu nad nadváhou ?

Ak neviete vôbec, čo je atletika je nutné začať od samého začiatku a vysvetliť si je určité odvetvia. V minulosti zahŕňala prirodzené pohyby človeka, no dnes k nej zaraďujeme beh, ktorý je ešte rozčlenení na menšie podskupiny, ďalej je to športová chôdza alebo inak povedané rýchlochôdza, skok do výšky a do diaľky, trojskok, viacboj, vrh guľou, a inými známymi predmetmi ako je oštep, disk alebo kladivo. Športových disciplín je oveľa viac, no tento článok nie je žiadny rozpis. Ako vždy Majstrovstvá sveta v atletike sa konajú každé dva roky a Majstrovstvá Európy každé štyri. V minulosti bola atletika ponímaná úplne inak ako aj iné športy a bojové umenia. Niečo bolo zakázané, niečo naopak zvláštne, no bolo to vtedy normálne. Dnes sa teší tento šport veľkej obľube, hlavne zo strany dievčat, ktoré sa venujú najmä behu a skákaniu cez prekážky.

boty

Beh je závislý od jednotlivca, každý sa pohybuje inak, takže nie je ľahké naučiť sa správne behať a popri tom si nastaviť aj dýchanie. Mnohí začiatočníci majú s tým problém, čo sa odzrkadľuje aj na ich pomaly sa zlepšujúcich výkonoch. Ak začnete ako dieťa, telo vo vývoji sa lepšie zotavuje a aj pripraví. Každý šikovný tréner by sa mal postarať o správnu koordináciu pohybov a o techniku behu. Je nutné dbať na správny odraz od zeme a i spätný dopad. Pri behu si musíte zakúpiť špeciálne vytvorené tenisky, ktoré sa nazývajú tretry.

Tie veľmi napomáhajú bežiacemu človeku efektívne sa odrážať od zeme a tak rýchlejšie nabrať rýchlosť a švih. Ruky sú tiež dôležitým prvkom pri dosahovaní lepších výsledkov ako aj spevnení tela. Vedeli ste, že beh zlepšuje krvný obeh ? A ešte lepšou informáciou je, že zapája takmer celé vaše svalstvo, v dôsledku čoho sa formuje krásna postava a o nadbytočných kilogramoch sa vám môže len snívať. Myslím, že o dodržovaní jedálnička nie je nutné písať, keď ste predsa športovec – ste to, čo jete ! Nemyslí sa tým pochopiteľne, že priberiete z jedného rušného večera alebo týždňa prejedania sa počas vianočných sviatkov.

cvičení

Keď si však zoberieme takého guliara, v porovnaní s bežcom zaťažuje úplne odlišné partie tela a to zodpovedá aj jeho číslu na váhe. Ak sa nepohybuje a necvičí aj inak, než s guľou v ruke, pravdepodobne môže skončiť aj s nadváhou. Preto platí staroveké pravidlo – koľko energie vydáš, toľko jedla si zaslúžiš !