Nezařazené

Indická ekonomika klesá

V stredu sa však 33-ročný rodinný podnik – spolu s tisíckami ďalších indických výrobcov – stane najnovšou obeťou snahy administratívy Trump o zmenu svojich medzinárodných obchodných vzťahov .
 
Vývozcovia tovarov vrátane bižutérie, stavebných materiálov, solárnych článkov a spracovaných potravín budú čeliť zvýšeniu sadzieb USA o 10%, ktoré sa vzťahujú na ich výrobky, po tom, čo Biely dom zrušil členstvo Indie vo všeobecnom systéme preferencií alebo GSP.továrna.jpg
 
Po prvýkrát predstavený v roku 1976 je GSP preferenčnou obchodnou dohodou medzi USA a viac ako 120 krajinami a územiami. Je navrhnutý tak, aby pomohol rozvojovým krajinám rozvíjať svoje ekonomiky a zároveň znižoval ceny dovážaných výrobkov pre amerických spotrebiteľov.
 
Medzi spoločnosťami, ktoré získali významnú konkurenčnú výhodu z výnimiek GSP, patrí firma Leekha, Alpine Apparels, ktorá vyrába až 40 000 kabeliek mesačne. Avšak americkí kupujúci svojich výrobkov na mieru už požadujú od firmy, aby absorbovala náklady vyšších poplatkov znížením svojich cien.
 
Nádej vo Washingtone je, že úder pre Alpine a jeho bývalých príjemcov GSP podnieti výkriky úzkosti z indických podnikov, ktoré povedú k prehodnoteniu novej vlády premiéra Narendry Modiho.
 
Vo vyhlásení minulý týždeň americký prezident Donald Trump vysvetlil, že vypudenie Indie je formou odplaty – obvinil krajinu, že neposkytla americkým spoločnostiam „spravodlivý a primeraný prístup“ na svoje trhy.
 
Základom tejto sťažnosti je pokračujúci spor o povolenie predávať zdravotnícke pomôcky a určité mliečne výrobky indickým spotrebiteľom.grafy.jpg
 
USA chcú, aby americké firmy boli schopné obísť prísne cenové kontroly Indie týkajúce sa produktov zdravotnej starostlivosti, ktoré sú uložené na udržanie nákladov pre chudobnejších občanov. Taktiež chce, aby podniky mohli predávať syry zo zvierat, ktoré boli vyprodukované na krmivách obsahujúcich hovädzie extrakty, čo tvrdí, že indická vláda by urazila náboženskú a kultúrnu citlivosť mnohých jej občanov.