Deti

Pred tým ako ich pustíte zo školy samé domov

Kedy dovoliť svojim deťom, aby chodili po škole domov samé? To je veľmi ťažká otázka. V prvom rade je potrebné zobrať do úvahy to, ako je na tom vaše dieťa so zodpovednosťou, schopnosťou dávať si pozor, ale taktiež zvážiť trasu, ktorú musí samostatne absolvovať. Vo všeobecnosti by sme ale mohli povedať, v prvom až treťom ročníku na základnej škole, by pre nich mal určite chodiť dospelý. Druhou dôležitou vecou je bezpečnosť, o ktorej by ste ich mali dostatočne poučiť.

chlapec
 
Chodník, prechod semafór…
 
Základom sú pravidlá cestnej premávky. Ako sa chodí cez prechod, na čo slúži semafór alebo to, že sa nechodí a nebehá po ceste kde chodia autá, by ste svojim ratolestiam mali doslova vtĺkať do hlavy už od momentu, keď začnú chodiť. Ak sa však rozhodnete, že cestu zo školy absolvujú samé, nezabudnite im všetko dostatočne zopakovať. Nie je na škodu, ak ich budete upozorňovať na konkrétne prechody, či iné nebezpečné miesta, ktorými budú musieť prejsť.
 
Cesta autobusom
 
Ak cesta domov zahŕňa aj cestu autobusom, určite počkajte až do vyššieho veku. Aj dospelému sa neraz stane, že premešká zastávku, kde mal vystúpiť. Predstavte si akú paniku takáto situácia spôsobí u dieťaťa. Samozrejme je veľmi dôležité, aby ste im vysvetlili všetko, čo o cestovaní mestskou hromadnou dopravou potrebujú vedieť.
 
Spojenie so svetom
 
Dnes je táto poznámka asi zbytočná, ale predsa. Ak má dieťa chodiť domov samé, určite musí mať mobil. Vysvetlite  mu však aj to, ako z neho zatelefonovať vám, alebo starým rodičom. bohužiaľ mnoho detí ovláda iba hry a internet.

zoo
 
S cudzími sa nerozpráva!
 
S cudzími sa nerozpráva! Túto vetu síce do svojich detí hustíme už odmalička, no v realite je to trošku iné. Deti si mnohokrát nevedia spojiť túto vetu s reálnou situáciou na ulici. Preto im to opakujte a vysvetľujte tak často, ako to len ide.

3/5 - (1 vote)