Dovolenka

Poľsko – všetko dôležité o tomto štáte + zaujímavosti

Poľská republika – Rzeczpospolita Polska. Leží v strednej Európe a pri Baltskom mori. Hraničí s Nemeckom, Českom, Slovenskom Litvou, Bieloruskom, Ruskom a Ukrajinou. Toľko susediacich štátov nám hovorí o naozaj dlhých hraniciach, ktoré má tento štát až 3 582 kilometrov dlhé. Je to veľká krajina, v rebríčku najväčších krajín je šesťdesiata deviata. na svete a deviata v Európe. Je to tridsiata štvrtá najľudnatejšia krajina sveta. Je rozdelená na 16 vojvodstiev, ktoré sa delia na 373 okresov a 2 483 obcí. Poľsko bolo založené v roku 966.
Poľsko je členom Európskej únie, NATO, OSN, OECD, WTO, ale aj Vyšehradskej skupiny, v ktorej sa nachádza aj Slovenská republika.

hrad

Čo ste nevedeli o Poľsku
Poľsko má svoju púšť: V podnebnom pásme, akom je Poľsko nie je pravidelný jav púšť. V tejto veľkej krajine sa stretnete aj s púšťou. Nemusíte chodiť ani do Egypta. Stačí zájsť do dediny Klucze, kde sa nachádza Błędowska púšť. Patrí medzi chránene oblasti. V tejto oblasti sa cvičili nacistický vojaci predtým, ako boli poslaný do Afriky.
Nachádza sa tu najväčší tehlový stredoveký zámok – V období križiackych výprav, sa objavili mnohé iné skupiny, ako napríklad rád Templárov, johaniti, ale aj nemecký rytieri, ktorí si vybudovali za svoje sídlo hrad Malbork. Na to, že to bolo obdobie okolo trinásteho storočia, sa použil za materiál červené tehly. Tento hrad si prežil mnoho bitiek a obliehaní, no nič mu nezobral tento titul.

krakov

Táto krajina má krásne pamiatky, jedinečnosti. Najčastejšie ho navštevujú ľudia kvôli ich trhom alebo študenti pravidelne navštevujú Osvienčim.
Varšava je od roku 1596 hlavným mestom. Jeho romantické uličky v Starom meste sú zapísané v svetovom dedičstva UNESCO. Nádherné sú aj mestské parky.
Za pozretie stojí aj mesto Krakov, ktoré je známe svojimi krásnymi pamiatkami. Mnohý ľudia dajú prednosť Krakovu pred Varšavou.