Internet

Hrozí vám digitálna demencia?

Stretli ste sa už niekedy s pojmom digitálna demencia? Možno áno, možno nie, no v oboch prípadoch je nebezpečná aj pre vás. Tento pojem je spájaný s modernou – technologickou dobou. Ak teda vlastníte smartphone, alebo inú výpočtovú techniku, čo pravdepodobne vlastníte, mali by ste si začať dávať pozor.

mobil.jpg
 
Čo je to digitálna demencia
 
Digitálna demencia znamená to, že prestanete používať svoj vlastný rozum a pamäť. Začnete sa totiž stopercentne spoliehať na to, že sa všetko dozviete vo svojom telefóne. Odchody vlakov, recept na koláč, postup pestovania zeleniny, či vybrané slová. Druhou časťou je aj to, že si prestávame pamätať telefónne čísla, dokonca mená ľudí, pretože máme všetko spoľahlivo zapísané vo svojich chytrých mašinkách.
 
V najväčšom ohrození sú deti a mládež
 
Keďže dospelí, boli podstatnú časť svojho života zvyknutí fungovať bez novodobých vymožeností, digitálna demencia pre nich nepredstavuje až také nebezpečenstvo. Na druhej strane to neznamená, že by ste si v tomto smere nemali dávať pozor. Mozog je podobne lenivý ako aj my. Ak mu teda dáte príležitosť, veľmi rád a bez veľkého odvrávania, spohodlnie. Horšie sú na tom ale deti a mladí ľudia. Tí totiž s mobilom v ruke vyrastajú už od útleho detstva. V mnohých prípadoch, si ich mozog teda ani len nemôže zvyknúť na to, ako fungovať takpovediac správne.

selfie.jpg
 
Ako sa pred demenciou chrániť      
 
Prevencia pri klasickej, teda stareckej demencii, je najmä používanie vlastného mozgu. Títo ľudia ho musia držať v čo najväčšej aktivite. Aj keď sa vám môže digitálna demencia javiť ako vymyslená hlúposť psychológov, v skutočnosti sa  jedná o záležitosť neurológov. Preto môžeme povedať, že ide o reálnu chorobu, ako je každá iná.  Aj pri nej platí ten istý postup. Snažte sa niekedy odložiť svoj telefón a opäť raz vložiť kontrolu do rúk vlastnému mozgu.