Ekonomika

Ak rýchlo míňate ťažko zarobené peniaze, tak robíte týchto 8 vecí často

Peniaze sú nutným zlom. Potrebujeme ich pre zabezpečenie svojho života. Pre zabezpečenie bývania, stravovania, obliekania, pre financovanie svojich koníčkov. Máme pocit, že peňazí nikdy nie je dostatok. Pracujeme minimálne v jednom zamestnaní a na konci mesiaca ich máme málo.
Prirýchle míňanie peňazí je výsledkom základných chýb, ktorých sa dopúšťame :

vánoční dárky

  • Nemáme urobený presný rozpočet na každý deň. Čím menej peňazí je k dispozícii, tým viac je potrebné si peniaze dobre rozdeliť. Spočítať príjem, odpočítať nutné výdavky na bývanie a na dane a výslednú sumu potom vydelíme počtom dní, na ktoré nám má príjem slúžiť.
  • Berieme do obchodu viac peňazí ako chceme pôvodne minúť. V peňaženke nosme iba presnú sumu peňazí určených na jeden deň.
  • Kupujme iba základné potraviny. Nekupujme sladkosti, keksíky. Ak máme chuť na niečo sladké- upečme si doma.
  • Nepodliehajme módnym trendom v stravovaní. Nemusíme mať lososa, ani špargľu- zo zemiakov a múky vieme vyčariť predsa množstvo skvelých a aj lacných receptov.
  • Na oblečenie si nekupujme 3 nekvalitné veci, ale jednu poriadnu, ktorá nám pár rokov bude slúžiť.
  • Nesledujme reklamy, ktoré nás lákajú míňať bezhlavo peniaze.
  • Neplaťme platobnou kartou! Vždy si vyberme peniaze, ktoré potrebujeme a doma si ich rozdeľme. Pri platbe kartou totiž nevidíme ako rýchlo ubúdajú a navyše, niektoré platby sa stiahnu z nášho účtu neskôr a my žijeme v „milnej domnieke“, že máme ešte dostatok peňazí.
  • Robme si na papier zoznam vecí, ktoré chceme kúpiť a dodržujme ho

obchod
Čím je peňazí menej- tým väčšia finančná disciplína musí byť. Snažte sa vygazdovať z toho čo máte. Krátkodobé úvery sú cestou do pekla, z ktorého niet často návratu a prináša do mnohých rodín smútok a nešťastie. Požičiavajú sa totiž ľahko- vracajú sa ale sakramentsky ťažko. Veď keď teraz vychádzate s peniazmi len tak-tak, vygazdujete s nimi, keď bude potrebné platiť viac a vám na život ostane ešte menej!